Historia naszej Hodowli

„Ach cóż to za życie”
Ach cóż to za życie bez psa na kanapie
bez psa, co go się za uchem drapie
i bez czujności wiernych oczu,
co śledzą ruch Twój każdy gest
bo w takich psich oczach przecież coś jest
Jest ogrom miłości ocean radości
Są też cierpienia smutki westchnienia
Cóż to za życie człowiek ma,
kiedy nie ma swojego psa ….
Justyna Wawrzyniak

Czy to przypadek czy przeznaczenie sama nie wiem, ale wiem, że to wielka miłość do zwierząt doprowadziła do powstania naszej hodowli ASTEMAR FCI. Ale od początku może zacznę. Całe moje dotychczasowe życie spędzam w towarzystwie zwierząt. W domu zawsze był pies i to nie jeden, koty obowiązkowo. A potem żółw, rybki, papugi, szynszyla, świnka morska, szczurki, chomiki. Z biegiem lat zostały psy. Na początku te z dzieciństwa. A potem te w dorosłym życiu. Mały mieszaniec Puszek, który był z nami 17 lat, doberman 8 lat, dalmatyńczyk 11 lat. I w 2005 roku pojawiła się taka mała czarna perełka, która odmieniła nasze życie już na zawsze. Niestety jej krótkie życie wygasło zanim się zaczęło. Jej śmierć rozdarła nam serca, pozostawiając ogromny smutek i żal. Wiedziałam, że muszę poszukać maleństwa na jej podobiznę. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że ta nasza "Murzynka" była potomkiem Czarnego Teriera Rosyjskiego.

Po wielu poszukiwaniach trafiłam na hodowlę P. Sikory z Poznania KIZOS. To właśnie stamtąd przybyła do nas MAJA KIZOS. Najukochańsza sunia na świecie. Mogłabym o niej opowiadać godzinami. Prawdziwy "rusek", nieufna dla obcych, chodząca krok w krok za nami, zawsze gotowa do obrony swojej rodziny. I nawet teraz prawie w wieku 13 lat czujna i odważna.
W roku 2008 do Mani dołączyła LEONTYNA Lwy i My, Leonberger (w domu Sheyna). Od samego początku dziewczyny przypadły sobie do gustu. Do tego stopnia, że gdy w listopadzie 2008 roku na świat przychodzi pierwszy miot i jedyny po Mani (MAJA KIZOS I DYMITR Z CHYBOWEGO GNIAZDA) obie dziewczyny wychowują maluchy.
W tym też roku powstaje hodowla CZARNEGO TERIERA ROSYJSKIEGO I LEONBERGERA ASTEMAR FCI zarejestrowana w ZKwP.
Z tego miotu w domu zostaje MELISSA ASTEMAR FCI i MIKADOR ASTEMAR FCI.
Niestety, Sheyna w 2014 roku odchodzi za Tęczowy Most.
W lutym 2016 roku do naszego stada dołącza VODZIA ( ELECTRIC VODKA ROYAL BLACK ).